• 13. septembril 2023. aastal ja 02. mail 2024. aastal toimus Abja Lasteaias  “Kalapäeva õpituba – “Kalapäev – õpime ja kokkame” Abja Lasteaed õa. 23/24″ (KIK projekt RE.4.03.23-0207)

Õppeprogrammi eesmärgiks on omandada teadmisi Eesti kaladest, õppida eristama liike, tundma nende eluviisi ja elupaiku, teada olulisemat infot kalapüügist ja kalade kaitsest, suhtuma loodusesse säästvalt. Praktiliselt tutvuda kala sise- ja välisehitusega, õppida räime puhastama ja toiduks valmistama.

Õppeprogrammi läbiviija: Anu Metsar (Riiska Arendus OÜ)

*13.05.2024 külastas Kastanite rühm Lilli Looduskeskust, kus osalesime programmis "Päiv talun".

Lastele tutvustati erinevaid taluloomi ja vanu talu tööriistu. Lapsed said ise loomadele sööta ette valmistada. Saime tükeldada kartulit kitsedele, hekseldajaga tükeldati heina kanadele, kuid enne hekseldamist pidid lapsed ise heina kokku riisuma ja käru peale tõstma.

Käiaga teritati nuga, tutvustati vana pesumasinat ning igaüks sai kuivatusrulli vahel pesu kuivemaks rullida. Lõpetuseks toodi karjamaalt poni ja poni sai nautida laste kammimist ja rohkelt paitusi.

Täname MTÜ Lilli Looduskeskust selle väga huvitava ja õpetliku hommikupooliku eest. Väga vahvad on sellised õppekäigud, kus lapsed saavad ise asjadele käed külge panna ja kõiki neid asju reaalselt kogeda.

Aitäh Keskkonnainvesteeringute Keskusele(KIK), kelle toel lapsed Lillis käia said.

* 07.05.2024 külastas Abja Lasteaia Kastanite rühm (6-7 aastased) Keskkonnainvesteeringute Keskuse(KIK) toel RMK Kabli külastuskeskust, kus võtsime osa programmist "Tulid mehed kirvesteta, ehitasid maja nurkadeta". Selles programmis tutvustati lastele erinevaid sipelgate liike ja sipelgate elu-olu. Programmi alustasime majas sees, kus meile tutvustati külastuskeskuse maja, ning erinevaid Eesti metsades elavaid loomi. Varsti liikusime õue õpperajale, kus juhendaja rääkis sipelgate elust ja näitas sipelgate pesasid. Jälgisime sipelgate teekonda ja uurisime pesas sipelgate uksi ja aknaid. Mere ääres avanes ka võimalus näha suurt parve luikesid ning kormorane. Kuigi ilm oli tuuline ja külm, pidasid lapsed tublisti vastu ja omandasid sipelgate kohta palju teadmisi.

*14. mail 2024 käis Käbikeste rühm Mulgi kultuuri tutvustava projekti "Päiv talun" raames Lilli Looduskeskuses talutöödega tutvumas.

Päeva alustasime laulumänguga.  Muuseumiosas said lapsed panna magnettahvile Mulgimaa viis kihelkonda ja leida nende rahvariided. Juhendaja mulgikeelsel juhendamisel   tutvusime vanade  tööriistadega (lõuguti, ropsi mõõk, kammid), millega töödeldi lina, et saada kiudu. Iga laps sai ise valmistada omale linakiududest nööri.

 Lapsed said proovida vanu talutöid- noa teritamist käiaga, pesust vee välja väntamist/kuivatamist, kapsa riivimist ja tampimist, kapsarauaga juurikate hakkimist.   

Saime vaadelda koduloomi, nende toitmise põhimõtteid. Juhendaja tutvustas  emas- ja isasloomade ning poegade  mulgikeelseid nimetusi.  Loomadele toiduks hakkisime lammastele ja kitsedele kapsarauaga  juurikaid, kanadele hakkuriga heina, riisusime  küülikutele niidetud heina, peenestasime munakoori, viisime kanadele teri ja korjasime pesadest mune.

Lõpetuseks saime hobust harjata ja kes soovis, ka  poni jalutada.

Aitäh Kultuuriministeeriumile, Eesti Rahvakultuuri keskusele Mulgimaa pärimuskultuuri toetamise eest.  

  • 2023 aprillis liitus Abja Lasteaed „Näpud mulda“ – köögiviljade kasvatamise projektiga. 
    “Näpud mulda” projekti korraldab Maaelu Teadmuskeskus, rahastab Eesti Teadusagentuur.
    Lisainfo Maaelu Teadmuskeskuse kodulehel